rendezvény

PADAPT - hiánypótló hazai adatbázis épül növényi jellegekről

Magyar botanikusok új adatbázis létrehozásán kezdtek el dolgozni, PADAPT (PAnnonian DAtabase of Plant Traits) munkacímen. A projekt indulása kapcsán felmerülő kérdéseket egy előadóülésen és munkaértekezleten járták körül 2019 áprilisában, Debrecenben. (X)

Fotó: Kőmagvú gyöngyköles (Lithospermum officinale) magjai.

Kicsi a bors, de erős

E héten, 2018. augusztus 28–30. között rendezte meg a 11. Magyar Ökológus Kongresszust (MÖK 2018) az MTA Ökológiai Tudományos Bizottsága és a Magyar Ökológusok Tudományos Egyesülete. A konferencia a Nyíregyházi Egyetem támogatásával valósult meg a nyíregyházi campuson.

Fotó: Vassné dr. Figula Erika,  a Nyíregyházi Egyetem rektora nyitotta meg a kongresszust. Balra Szép Tibor, a szervező bizottság elnöke, jobbra Botta-Dukát Zoltán, a MÖTE leköszönő elnöke. Hornung Erzsébet felvétele.

A velünk együtt változó világ

A Magyar Szociológiai Társaság Holisztikus Ökológiai Szakosztálya egy új ökológiai fórumot indított „Változó világ” címmel. A programsorozatnak szeptember 28-án volt az első összejövetele. Ezen a fórumon minden előadás után lehetőség lesz a hozzászólásokra, a vitára és a személyes beszélgetésekre is. Így ezek a hétfő esti programok lehetőséget nyújtanak arra, hogy közösen, holisztikus megközelítésben keressük a választ a természet és a társadalmak jövőjét meghatározó kérdésekre.

A hagyományos ökológiai tudás világhírű professzora járt Magyarországon

Fikret Berkes kanadai professzor két nyilvános előadást és egy tanfolyamot tartott Budapesten, illetve magyar pásztorokat és természetvédőket látogatott meg az elmúlt két hétben, április 26. és május 9. között. A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a természetvédelemben érdemes és egyben szükséges a tájban élő helyi lakosok szakértelmét is felhasználni. (Fotó: Berkes előadása az Akadémián. Molnár Ábel felvétele.)

Nemzetközi kongresszus a természeti értékek megmentéséért

Kutatók, természetvédő szakemberek és független természetvédelmi szervezetek részvételével rendezik meg idén augusztus 2. és 6. között a 4. Európai Természetvédelmi Biológiai Kongresszust, amely egyben a 27. világszintű konferenciának számít ebben a témakörben. A franciaországi Montpellier-ben rendezendő szakmai rendezvény célja, hogy bemutassa a világban éppen zajló vagy még csak tervezési szakaszban lévő programokat, beszámoljon az új kutatásokról és azok eredményeiről, valamint a résztvevők megismerhessék a biológiai sokféleség megőrzése érdekében a világ számos táján tett erőfeszítéseket.